Misafir
6,3492
5,656
259,47
ÜYE GİRİŞİ

NEFES

NEFES

\r\n\r\n

Uyandık…

\r\n\r\n

Upuzun bir yola çıktık.

\r\n\r\n

Yolun sonunda bizim camdan fanusumuz var. Çünkü dünyada o kadar kötü ve çirkin mesele var ki, ister istemez kendinizi camdan bir fanusa kapatmak zorunda kalabiliyorsunuz. Çok kısa bir süre bile olsa. Hem bu yolda kan yok, ölüm yok, şiddetin hiçbir hali yok. Aksine hayallerden, sevmelerden, kahkahalardan oluşan bir zaman kayması var. Hepimize iyi gelecek bir zaman kayması…

\r\n\r\n

Zaman akıp gitsin, olaylar gelişsin boş verin şimdi.  Sizin zamanınızın artık farklı bir düzlemi var. Yolda olmanın en keyifli yanı hep aynı ama sürekli bir değişim içerisinde olmak. Benjamin Button olmanın bir mümkünatı olsaydı eğer kesinlikle seyahat etmekle ilgili olurdu. Sürekli yeni bir şey keşfettiğiniz ve güzel olanın eskimeye vakit bulamadığı bir hızda hareket ettiğinizi düşünsenize. Dünyanın kendi çevresinde dönüş hızına uygun bir ritm tutturup kendi hayat ekseninizi yaratabilirsiniz. Yanınıza almanız gereken 3 şey; biraz hayal gücü, biraz cesaret bir de elbette tüm duyu organlarınız. Çünkü ruhunuza kazınacak o anda sadece manzaraya bakmanız yetmez. Onu duymanız, koklamanız, ayaklarınızla üzerinde gezinmeniz, tüylerinizin diken diken olması ve en ufak hücrenize kadar o ana ait olmanız gerek. Hepimizin hali hazırda bir hayat ritmi zaten var. Mühim olan ne biliyor musunuz? Bu ritmi bozan hayati mecburiyetlerin aksine bulabildiğiniz her fırsatta ritminiz yakalayan yerlerde olmak. Çünkü aksi halde bir eksik devam ediyorsunuz. Deniz kaplumbağalarının nefes almak için suyun yüzeyine çıkması gibi bir şey bu. O nefes olmazsa ölürüm. Alın size bütün yaz mevsimi müptelaları için geçerli mutlak nefes egzersizleri:

\r\n\r\n

1. Güneye inin. (Her ülkenin güneyi güzeldir bence)

\r\n\r\n

2. Deniz kaplumbağalarını bulun, nefes alışlarını görün ve onlarla birlikte yüzün.

\r\n\r\n

3. Her uğradığınız koydan bir çakıl taşı edinin. O çakıl taşının hikayesini merak edin sonra. Kocaman bir kayadan mı kopup geldi, en sevdiği canlı türü hangisi (balıklar, yengeçler, kaplumbağalar, insan?), neden kimse onu başka bir yere götürmek istememiş olabilir, hiç aşırı derecede inanılmaz bir olaya şahit olmuş muydu?

\r\n\r\n

4. Ölesiye sustuğunuz bir yerde güneşi kavuşturun. Bunu bana çok sevdiğim bir arkadaşım öğretmişti. “Güneş batmaz İdil, kavuşur” demişti. O zaman kendimi çok iyi hissetmiştim. Gidenin başka bir şeye kavuştuğu bir dünyada yaşıyoruz.

\r\n\r\n

5. Ölesiye güldüğünüz bir yerdeyse güneşi doğurun. Gülüp geçtiğiniz çok şey var eminim. Gülümseyerek geçiştirdiğiniz ya da gülmenizin beklendiği durumlardan söz ediyorum. Onlar gibi değil. Gerçekten içinizde bir okyanus olduğu ve her bir zerresinin sizi gıdıkladığı bir zaman kayması anı bu. Gözyaşının en duru haliyse, hani gözlerinizden yaş gelene kadar güldüğünüz o an, yeni başlangıçlara hazırsınız demektir.

\r\n\r\n

6. Sevdiğiniz 5 kişiye asla beklemeyecekleri hediyeler alın. Onlara bir de bunu dene demenin en güzel yoludur bu. Ayrıca biriyle bağ kurmak istiyorsanız en basit yolu onu şaşırtmaktır. Şaşıran bir surat ifadesi sizi asla kandıramaz. Rol yapamaz. Rol yapmamak sevmenin kendinin doğrulamasıdır.

\r\n\r\n

7. Bol bol müzik dinleyin. Yüksek sesle dinleyin ve bağıra çağıra onlara eşlik edin. Sözlerini bilmenize bile gerek yok, uydurun gitsin. Ben mesela asla şarkı sözlerini ezberleyebilen bir insan olamadım. Ama bu şarkı söylememe engel değil. (Kötü sesimi saymazsak bu, beni çok seven insanların katlanmasına ama ölesiye eğlenmeme de engel değil).   

\r\n\r\n

8. Mutlaka cesaret edemediğiniz bir şeyi gerçekleştirin. Benim ‘asla ve mutlaka’ adını verdiğim bir listem var. Listedeki maddelerin üzeri çizildikçe daha başarılı bir insan olduğumu hissediyorum. Başarılı insandan kastım günümüzdeki mutsuz ama kariyerli, mutsuz ama paralı, mutsuz ama sosyal insanların dahil olduğu başarı sistemi değil. Dalai Lama’nın da dediği gibi: “Gezegenimizin daha fazla başarılı insanlara ihtiyacı yok. Acil olarak ihtiyaç duyduğu tek şey barış koruyucuları, şifacılar, tamirciler, masal anlatıcılar ve her türlü aşıklar. Yaşadıkları yerde iyi yaşayan insanlara ihtiyacı var dünyamızın”.  Etrafınıza bir bakın nasıl haklı değil mi?

\r\n\r\n

9. Ve bütün bunların ardından bir video çekin kendinize. Ben genellikle yazmayı tercih ederim ama siz tüm duyu organlarınızla yaşadıklarınızı hepsini kullanarak anlatmayı tercih edebilirsiniz. Anlatın. Neden yola düştünüz? Ne buldunuz? Neleri unuttunuz?

\r\n\r\n

Uyanın.

\r\n\r\n

Upuzun bir yola çıkın.

\r\n\r\n

Bunlar olurken sevdiğinizi öpün. Yüzünde yıllardır sakladığı ve sadece size ait o yerden öpün.

\r\n\r\n

O an çalan şarkıyı aklınızda tutun. 

\r\n\r\n

Şimdi oldu.

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

26.06.2016 - MONOLOG 21.04.2016 - Birimiz=Hepimiz 31.03.2016 - SIRADA EN SEVDİĞİNİZ ŞARKI VAR 10.03.2016 - KADIN 10.02.2016 - MEDENİYET, KADIN VESAİRE… 14.01.2016 - YIL OLDU 2016 Yıl oldu 2016… Sonra? 21.12.2015 - DOĞRU MUSUN CESUR MU? 02.12.2015 - VE SONRA 16.11.2015 - PROFESYONEL YAŞAM REHBERİ 21.10.2015 - 4 YAPRAKLI YONCA 22.09.2015 - HATIRLI GECE 02.09.2015 - BÜYÜKLERE MASALLAR -I 06.08.2015 - NEFES 12.07.2015 - BİR ANNE: AMA SÜPER KAHRAMAN DEĞİL 02.07.2015 - HUZUR 17.06.2015 - MASUMİYET 07.06.2015 - İLK…

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim