Misafir
6,0412
5,329
226,83
ÜYE GİRİŞİ

TOPRAK SANAYİCİLERİNİN TEMEL BEKLENTİSİ:

Toprak sanayi temsilcileri, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) bir durum değerlendirme toplantısı yaptı. Sanayiciler, “Sektörde uygulanan yüzde 18 KDV oranı çok yüksek. Bu oran yüzde 8’e inerse, faturasız satışlar kesilir” görüşünü savundu. Kömür

 TOPRAK SANAYİCİLERİNİN TEMEL BEKLENTİSİ:

Toprak sanayi temsilcileri, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) bir durum değerlendirme toplantısı yaptı. Sanayiciler, “Sektörde uygulanan yüzde 18 KDV oranı çok yüksek. Bu oran yüzde 8’e inerse, faturasız satışlar kesilir” görüşünü savundu. Kömür tahsisinin yetersizliğinden yakınan tuğla ve kiremit üreticileri, Salihli TSO’dan bu konuda yardım talep etti.

İnşaat sektörünün temel malzemelerini oluşturan tuğla ve kiremidin üretimini yapan Salihli’deki 16 fabrika temsilcisi, ortak toplantıda bir araya geldi. Salihli TSO’nun sektörle ilgili anket sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, ağırlıklı konuyu 'KDV yüksekliği' oluşturdu.

Toplantıya katılan tuğla ve kiremit fabrikalarının temsilcilerinin tamamına yakını, “İnsan hayatında bir kez ev sahibi oluyor. Buna rağmen, inşaatın temel malzemelerinden olan tuğlaya yüzde 18 KDV ödüyor.” diyerek, vergi yüksekliğinin temel sorunların başında geldiğini ifade ettiler. “Bu sorunu halledebilirsek, devrim yaparız” diyen fabrika sahipleri, Turgutlu’daki toprak sanayi temsilcilerinden de destek alarak, konuyu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanalıyla Maliye Bakanlığı’na iletmeyi önerdi.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ve Meclis Başkanı Süleyman Oral, konu hakkında gerekli başvuruları yapacaklarını ifade ettiler. İbrahim Yüksel, “Pırlanta satışında KDV yüzde 0 iken, tuğla ve kiremitte yüzde 18 olması gerçekten üreticileri haklı kılıyor. Ankara’ya, ilgili mercilere görüşmeye gidince, konuyu aktaracağız” dedi.

Kömür tahsisleri için toplu hareket kararı

Toplantıya katılan fabrika temsilcileri, kapasite raporlarında belirtilen kömür ihtiyacının çok altında tahsis alabildiklerini ifade etti. Çimento fabrikalarının, doğalgaz pahalı olduğu için kömüre döndüğünü, bu yüzden kömürde yetersizlik meydana geldiğini vurgulayan sanayiciler, Oda kanalıyla sorunlarına çözüm bulunmasını istediler.

Meclis Başkanı Süleyman Oral, ortak bir komisyon kurarak, Soma’daki Ege Linyitleri İşletmesi yetkilileriyle görüşme yapmayı teklif etti. Fabrika temsilcileri bu konuda da ortak hareket etmenin faydalı olacağı görüşünde birleşti. İbrahim Yüksel de Salihli Toprak Sanayicileri Derneği yetkilileri ile birlikte Soma’ya gidip, görüşme yapılması kararını onayladı. Toplantıdan, görüşmenin bir an önce yapılması kararı çıktı.

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim