Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

TOPRAK SANAYİCİLERİNİN TEMEL BEKLENTİSİ:

Toprak sanayi temsilcileri, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) bir durum değerlendirme toplantısı yaptı. Sanayiciler, “Sektörde uygulanan yüzde 18 KDV oranı çok yüksek. Bu oran yüzde 8’e inerse, faturasız satışlar kesilir” görüşünü savundu. Kömür

 TOPRAK SANAYİCİLERİNİN TEMEL BEKLENTİSİ:

Toprak sanayi temsilcileri, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) bir durum değerlendirme toplantısı yaptı. Sanayiciler, “Sektörde uygulanan yüzde 18 KDV oranı çok yüksek. Bu oran yüzde 8’e inerse, faturasız satışlar kesilir” görüşünü savundu. Kömür tahsisinin yetersizliğinden yakınan tuğla ve kiremit üreticileri, Salihli TSO’dan bu konuda yardım talep etti.

İnşaat sektörünün temel malzemelerini oluşturan tuğla ve kiremidin üretimini yapan Salihli’deki 16 fabrika temsilcisi, ortak toplantıda bir araya geldi. Salihli TSO’nun sektörle ilgili anket sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, ağırlıklı konuyu 'KDV yüksekliği' oluşturdu.

Toplantıya katılan tuğla ve kiremit fabrikalarının temsilcilerinin tamamına yakını, “İnsan hayatında bir kez ev sahibi oluyor. Buna rağmen, inşaatın temel malzemelerinden olan tuğlaya yüzde 18 KDV ödüyor.” diyerek, vergi yüksekliğinin temel sorunların başında geldiğini ifade ettiler. “Bu sorunu halledebilirsek, devrim yaparız” diyen fabrika sahipleri, Turgutlu’daki toprak sanayi temsilcilerinden de destek alarak, konuyu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanalıyla Maliye Bakanlığı’na iletmeyi önerdi.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel ve Meclis Başkanı Süleyman Oral, konu hakkında gerekli başvuruları yapacaklarını ifade ettiler. İbrahim Yüksel, “Pırlanta satışında KDV yüzde 0 iken, tuğla ve kiremitte yüzde 18 olması gerçekten üreticileri haklı kılıyor. Ankara’ya, ilgili mercilere görüşmeye gidince, konuyu aktaracağız” dedi.

Kömür tahsisleri için toplu hareket kararı

Toplantıya katılan fabrika temsilcileri, kapasite raporlarında belirtilen kömür ihtiyacının çok altında tahsis alabildiklerini ifade etti. Çimento fabrikalarının, doğalgaz pahalı olduğu için kömüre döndüğünü, bu yüzden kömürde yetersizlik meydana geldiğini vurgulayan sanayiciler, Oda kanalıyla sorunlarına çözüm bulunmasını istediler.

Meclis Başkanı Süleyman Oral, ortak bir komisyon kurarak, Soma’daki Ege Linyitleri İşletmesi yetkilileriyle görüşme yapmayı teklif etti. Fabrika temsilcileri bu konuda da ortak hareket etmenin faydalı olacağı görüşünde birleşti. İbrahim Yüksel de Salihli Toprak Sanayicileri Derneği yetkilileri ile birlikte Soma’ya gidip, görüşme yapılması kararını onayladı. Toplantıdan, görüşmenin bir an önce yapılması kararı çıktı.

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim