Misafir
6,3492
5,656
259,47
ÜYE GİRİŞİ

BİR ANNE: AMA SÜPER KAHRAMAN DEĞİL

BİR ANNE: AMA SÜPER KAHRAMAN DEĞİL

\r\n\r\n

Anne olmak hiç bitmeyecek bir yürek sızısıdır demiş birisi. Başarmak isteyip de bu kadar tökezlediğiniz, kusursuz olmak için inadına kusurlar işledğiniz, hata yaptıkça daha da karmaşıklaşan bir durumdan bahsediyoruz. Ben buna, bir çocuğun gözlerindeki mutluluğun diploması adını verdim. Bu nedenle de, o bakışlardaki en ufak hüzün kırıntısına delicesine öfkelenip, bir süper kahraman olmayı arzu ediyorsunuz.

\r\n\r\n

Benim yapacağım itiraf şu: ben bir süper kahraman değilim!

\r\n\r\n

Olsaydım ya da olabilseydim o yürek sızısı geçer miydi bilmiyorum.

\r\n\r\n

Doucuk (böyle seslenmemi artık istemese de:) ve ben bu maceraya tam 15 yıl önce başladık. Macera giderek hareketleniyor orası ayrı ama o büyüdükçe benim endişelerimde bir  gram azalma bile yok. Aksine endişe yumağı olup çıktım. Bir noktada ara karnemi alıp ‘evet şundan geçtin, bunda kaldın ama üzülme onları da telafi edebilirsin’ cümlesini duymak istiyorum. Buna o kadar çok ihtiyacım var ki.

\r\n\r\n

Benim olayım olağan dışı bir anne olmak… Hiçbir zaman ve hiçbir haliyle olağan değildi. O nedenle de zaten karmaşık olan sürecin, bir yerinde defo aramaktan garip bir tavır edindim. Doğu ve ben biraz göçebe bir aileyiz. Az zamana sıkışan zorluklar, yenilikler, ‘acaba’lar gördük. Üniversite ve Doucuk, gençlik ve olgunluk, çocukluk ve annelik gibi kutuplar arasında gidip gelen ruh halim çoklu rollere bürünmeye alıştı. Başlarda bu durumu masalsı bir şeye dönüştürüp imrenilecek bir hikaye yaratmak istedim. Normalden küçük bir yaşta anne olmak, bir taraftan okumak, sonra kariyer yapmak, anneliği başka bir boyuta taşımak, tüm bunlar olurken kendini de unutmamak; bütün bunlara ‘bir varmış bir yokmuş’la başlayabilirim. Hikayemizin özü ise Doucuk’un bu dünyaya bir nedenle geldiği… Evet, Doğu bu dünyaya bir nedenle geldi: tamamen mutlu olmak... Bu benim kendim için seçtiğim annelik madalyonum. Ama dedim ya ben o süper kahraman annelerden değilim. Zaman zaman elimde olmadan onu mutsuz etmiş de olabilirim. Fakat mühim olan amacımızın bu olduğu. Benim oğlum mutlu olmak için yaşayacak.

\r\n\r\n

Anne olunca şöyle hissediyorsunuz: Yaşadım, gördüm, öğrendim, ben ona asıl başlaması gerektiği noktayı göstereyim sıkıntı çekmesine kalmasın. Küçük bir anne olunca ise (hele de süper güçleriniz yoksa) şöyle hissediyorsunuz: Ben daha yaşıyorum, görmediğim daha çok şey var, ne olur bu yolu el ele yürüyelim. An gelsin birbirimize öfkelenelim mühim değil. Yeter ki bu yolun sonunda birbirimize tek bir şey söyleyelim: Teşekkürler, bu yolculuğu başka hiçbir şeye değişmem.

\r\n\r\n

Doucuk’un bu farklılığı lehine çevirip, çok güçlü ve çok güzel bir adam olmasını umuyorum. Annesi hiçbir zaman sadece anne olmadı fakat ondan hiç saklanmadı. Hem ne yaptı biliyor musunuz? Süper kahraman olmadığını ilk ona fısıldadı. Doucuk şundan her zaman emin olacak: benim annem kusursuzmuş gibi yapmak yerine bir insanı kusurlarıyla da sevebilmeyi öğretti. Koşulsuz sevmek diyoruz buna. Ve güzel bir adam olmak için bu bile yeterli bence.

\r\n\r\n

Yaşıtlarıyla aynı zaman dilimini hiç yakalayamamış, onlarla aynı dili hiç konuşamamış biri olarak öğrendiğim en önemli şeyi sizinle paylaşayım. Eğer etrafınızda kimse sizinle aynı dili konuşmuyorsa, kendi dilinizi yaratıyorsunuz. Bakın, ben bir dil yarattım. Şimdi size on dilden hikayeler anlatıyorum. Kim bilir belki bir gün, ben senim aslında diyen biri çıkar.

\r\n\r\n

Kulağım hep kapıda…      

\r\n

Yazarın Diğer Yazıları

26.06.2016 - MONOLOG 21.04.2016 - Birimiz=Hepimiz 31.03.2016 - SIRADA EN SEVDİĞİNİZ ŞARKI VAR 10.03.2016 - KADIN 10.02.2016 - MEDENİYET, KADIN VESAİRE… 14.01.2016 - YIL OLDU 2016 Yıl oldu 2016… Sonra? 21.12.2015 - DOĞRU MUSUN CESUR MU? 02.12.2015 - VE SONRA 16.11.2015 - PROFESYONEL YAŞAM REHBERİ 21.10.2015 - 4 YAPRAKLI YONCA 22.09.2015 - HATIRLI GECE 02.09.2015 - BÜYÜKLERE MASALLAR -I 06.08.2015 - NEFES 12.07.2015 - BİR ANNE: AMA SÜPER KAHRAMAN DEĞİL 02.07.2015 - HUZUR 17.06.2015 - MASUMİYET 07.06.2015 - İLK…

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim