Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

KADIN OLMAK

KADIN OLMAK

\r\n

Ta milattan bu yana kadın olmak her devirde zordur aslında. Erkek egemen bir toplumda her şeye rağmen ayakta durabilmek başınızı dik tutabilmek kabullenilmek her türlü engellemelere rağmen ayakta durabilmek başınızı dik tutabilmek kabullenilmek hep zordu hala daha zor. Sırf kadın olduğunuz için ayrımcılığa maruz kalırsınız. Cinsiyetiniz gözetilmeden sadece ben olma çabalarınız, bir birey muamelesi görme hakkınız hep elinizden alınır ne de olsa siz bir kadınsınız. Eşitlik ilkesini meydanlarda savunanlar eşitliği dolmuşta kadınında ayakta durması olarak algılayanlar Allah’ın verdiği fiziki gücü bir üstünlük sayanlar yeri gelir sizi baş tacı yeri gelir yerden yere vururlar. Yoktur emeğinizin çabanızın bir değeri. Mevkileri makamları, parayı adam olmak sananlar hiç fark etmezler adam olmanın insan olmak olduğunu. İnsan olamadıktan sonra ne fark eder ki cinsiyetiniz önce insan olmak gerekir.

\r\n

Hiç fark etmez eğitiminiz, fedakarlığınız, dürüstlüğünüz, başarılarınız, birilerine ne kadar faydalı olduğunuz, binlerce insana umut olmanız herkesin elini tutmanızın bir önemi yoktur. Birilerinin çıkarlarına ters düştüğünüzde yerlere göklere sığdıramayanlar bu defa sizi karalayıverirler. Hatalarını düzeltmek yerine en kolayıdır çamur atmak. Sınıflandırılırsınız ev kadını, iş kadını diye ve baştan kabullenilir ev kadınlarının hiç bir şey yapmadığı yargısı bu kadar çalışıp mesaisi, sigortası, emekliliği olmayan en ağır işçidir ev kadını. Çalışan kadın nedense evinde kadın değilmiş gibi algılanır, işi bitip eve geldiğinde oda bir ev kadınıdır. Kadın olmak hep zordur aslında.

\r\n

Can yakan değil canı yanan susmak zorundadır. Hep ellerindeki gücü silah sananlar sizin hayatınızı elinizden alırken birçok insana zarar verdiklerinin hiç farkına varmazlar. Sırf kadın olduğunuz için aciz kabul edilirsiniz. Her davanın adı “Namus” olur. En çok namusunuza ve değerlerinize saldıranlar en yakınınızdakilerdir. En küçültücü sözlerin önünde kadın kelimesi kullanılır. Kadın gibi gülme, kadın gibi ağlama, kadın gibi dedikodu yapma vs. bu liste uzar gider. Ağlamak ve gülmek duygulu olmayı gösterir, küçültücü bir tarafı yoktur. Dedikoduya gelince bununda kadın olmakla bir alakası yoktur. Kadın olmak zordur aslında.

\r\n

Erkek egemen bir toplumda kabul görmeniz için “erkek gibi” sıfatını almanız gerekir. Bunun sadece cinsiyet ifade eden bir kavram olduğunu algılayamazlar. Unvan sanırlar. Kim olursanız olun ne olursanız olun kadın hep kadındır işte. Ne zamanla ne çağla alakası var, kadın olmak her zaman zordur aslında. Şiddet vakalarında Manisa iller sıralamasında 7. sırada. Bu da demektir ki Manisa’da her dört kadından biri şiddete maruz kalıyor. Şiddet sadece dayak değildir. Kimimiz kocamızın kimimiz iş arkadaşlarımızın, bazen de maşa gibi kullanılan hemcinslerimizin şiddetine maruz kalırız. Yapılan araştırmalara göre iş alanında uygulanan şiddet en çok olanıdır. En şaşırtıcı olanda mesleği, işi, statüsü olan kadının daha çok şiddete maruz kaldığıdır. Bu da demektir ki kadın olmak hep zordur aslında…

Yazarın Diğer Yazıları

26.08.2013 - ATEŞ NEREYE DÜŞER 02.08.2013 - DEĞIŞEN BIZ MIYIZ YOKSA ZAMAN MI? 24.07.2013 - KADIN OLMAK

1 2 3 R 5 6 7 8 9 10
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim