Misafir
6,8276
6,1045
250,86
ÜYE GİRİŞİ

MASUMİYET

 MASUMİYET

\r\n

Masumiyeti bir film şeridine sığdıran rejisörler, sayfalar dolusu övgülerle bilinir kılmaya çalışan edebiyatçılar bir yana, masumiyet görünür bir şey, biliyorum.

\r\n

Ferdi, bizim mahallenin en masum hali mesela. Hiç büyümeyen çocuğu...

\r\n

Doğu küçücüktü, (Doğu benim oğlum bu arada ileride onunla ilgili de bol bol konuşuruz) uçak olup kahkahalarla koşardı o zamanlar. Onu ilk gördüğümde anlaşılmayan sözlerle ardına dizilmiş çocukları uçuran bir Peter Pan demiştim. Ne zaman yüzüne baksam kocaman bir gülümseyiş bekler orada.  Uçak olup uçtuğu bir dünya burası, öylesine pembe, öylesine çocuk… Günler geçip Doğu'nun bıyıkları terlemeye başladığında bile Ferdi'nin bıyıklarının ardında hep aynı gülümseyiş vardı. O gülümseyişte de, sıkı sıkı sarılıp asla bırakmak istemediğim masumiyetin en gerçek hali kaldı.

\r\n

'İdil Teyze Nassiinn? Doğu nasiil?' demeden geçmedi hiç, her zaman ayni güzel gülümsemesiyle selamladı, bunu hiç atlamadı. Uzakta gördü, uçtu geldi, bir masum an bıraktı. Ben de her defasında kendimi gülümsemesini taklit ederken buldum.

\r\n

Ferdi hiç büyümeyecek. O, yüreği çocuk kalmaya mahkûm olanlardan. Onu tanıyanlar için şans, onu sevenler için hep bir endişe ve bu dünya için büyük bir sınav. Doğu'yu büyütüp, daha küçük olanlara mutluluk vermeye başladığında, onun da bıyıkları terlemişti. O, 3-4 yaşlarına yakışan çılgınca koşuşmaların hep en başındadır, yepyeni dünyalar acar çocuklara, en güzel kahkahalarla donatır. Çevresini sarmış, boyları bir bacağı bile etmeyen arkadaşlarını sahiplenişi, onlara kıyamayışı ve o çocukların onun farklılığına sığınışı... Bunlar, izledikçe hem coşturan hem de burukluk veren anlar. Hep böyle kal Ferdi demek geliyor içimden. Ama böyle nasıl olacak?

\r\n

Ferdi, bu dünya için büyük bir sınav. O, kocaman bir bedene sonsuz bir çocukluk sığdıracak olanlardan.  İnsanlığın en saf anına hayati boyunca sahip olacak ya, nasıl olacak bu? Kim anlayacak Ferdi'nin masumiyetini, kimden bundan bir müze yapacak, kim bir şeride sığdıracak? Övgülerle bilinir kılmak için yazmak lazımsa, biraz ben yapayım bari. Ferdi'ye rastladığınızda (hayat bu, tesadüfler olur ya) onun güzelliğini anlamanız için birkaç satır lazımsa, alın işte.

\r\n

Ferdi bu hayatta kimseyi üzmeyecek, biliyorum. Onun cenneti burası. Bizim Peter Pan'ımız, bizim koruyup kolladığımız, çok sevdiğimiz o; şeytanin yanına yaklaşmayacağı dev çocuğumuz.  Mahallenin çocuklarını mutlulukla büyüten ama onun büyümesini içimde hafiften bir sızıyla izlediğim, bazı geceler sesini duyup dualar ettiğim. Bazen ufacık bir kötülük öldürür.  O gülümseyişi soldurur.  Anlamaz, anlayamaz, ne yapacağını bilemez ki Ferdi.  Zamanı onun için durdurmak mümkün olsaydı ya da hep çocuklar arasında kalacağı bir hikâye yazılsaydı.

\r\n


\r\nFerdi'nin ağladığını hiç görmedim, kızdığını da. Görmek istemem; bunun gerçek olduğunu bilmek de istemem. Ferdi hep böyle kalsın isterim. Bu dünyada gözden kaçan ufak bir şey olsun ve hep böyle kalsın. Uçak olup uçsun. Koca bir adam olup, elimden tutup 'Doğu nasıl?' diye sorsun.
\r\nHayatında birileri onu hep anlamayacaklarından korusun.

\r\n

Masumiyeti koruyun…

\r\n

 

\r\n

 

Yazarın Diğer Yazıları

26.06.2016 - MONOLOG 21.04.2016 - Birimiz=Hepimiz 31.03.2016 - SIRADA EN SEVDİĞİNİZ ŞARKI VAR 10.03.2016 - KADIN 10.02.2016 - MEDENİYET, KADIN VESAİRE… 14.01.2016 - YIL OLDU 2016 Yıl oldu 2016… Sonra? 21.12.2015 - DOĞRU MUSUN CESUR MU? 02.12.2015 - VE SONRA 16.11.2015 - PROFESYONEL YAŞAM REHBERİ 21.10.2015 - 4 YAPRAKLI YONCA 22.09.2015 - HATIRLI GECE 02.09.2015 - BÜYÜKLERE MASALLAR -I 06.08.2015 - NEFES 12.07.2015 - BİR ANNE: AMA SÜPER KAHRAMAN DEĞİL 02.07.2015 - HUZUR 17.06.2015 - MASUMİYET 07.06.2015 - İLK…

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim