Misafir
6,1722
5,4152
212,94
ÜYE GİRİŞİ

En iyi besteler seçildi

En iyi besteler seçildi

473. Uluslararası Manisa Mesir Festivali kapsamında düzenlenen “Manisa 2. Altın Lale Türk Sanat Müziği Beste Yarışması” Finali yapıldı. 10 eserin yarıştığı finalde Gemiciler Yol Alırlar Sessizce bestesiyle Faruk şahin 1. oldu. Faruk şahin’e ödülünü Vali Daşöz verdi. şahin ayrıca 6 bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu

 

 

Manisa Valiliği, Manisa Belediye Başkanlığı ve Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanlığı tarafından organize edilen 473. Uluslararası Manisa Mesir Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen “Manisa 2. Altın Lale Türk Sanat Müziği Beste Yarışması”nda 1. belli oldu. 10 eserin yarışmada Gemiciler Yol Alırlar Sessizce bestesiyle Faruk şahin kazandı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan Beste Yarışması Finali TRT Müzik Kanalı’ndan canlı yayınlandı. Sunuculuğu Mustafa Yolaşan yaparken, Ayşe Taş da onur konuğu sanatçısı olarak yer aldı. Yağmura rağmen Manisalılar beste yarışmasına yoğun ilgi gösterdi.

YARIşAN BESTELER

273 eserden 10 eser finale kaldı. Finalde Bestekar Uğur Top’un Beni Bir Gülüşünle Yakan Ey Dilber, Canan Özdenkoş’un Boz dağları duman sarmış bölük bölüktür, Mahmut Oğul’un Ey yıllar durun n'olur, Faruk şahin’in Gemiciler Yol Alırlar Sessizce, Dursun Karaca’nın Kaç şiir daha seni bana yazdırır böyle, Cavit Ersoy’un Kalbe girdik aşkı gördük(Bizde sevdik bir zamanlar), Ahmet Sedat Mete’nin Özlem dolu kışlarda bahar gamzelerindir, Kemal Kosif’in şenlenir gibiydi tüm viraneler, A. Ertuğrul Ottekin’in Yüzü gülmez dil-i biçarelerin ve Ferhat Sarmusak’ın Zamanı Çağrışan Güzel besteleri yarıştı.

BU YARIşMAYA MANıSA’YA YAKIşTI

Manisa için tarihi günlerden birini yaşadıklarını belirten Manisa Valisi Halil ıbrahim Daşöz, “Manisa’nın simgesi olan lalenin adeta ölümsüzleştiği bir sanat ve müzik klasiği olan Altın Lale Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nın 2.sinde beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk Sanat Musikisini yaşatmamız lazım. Manisa ve Manisalılar bunun bilincinde. Manisa bir sanat ve kültür şehri. Bu yarışmaya Manisa’ya çok yakışıyor. Bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DERECEYE GıRENLER

Jürinin oylarıyla ‘Gemiciler Yol Alırlar Sessizce’ bestesiyle Faruk şahin, 2013 yılının 1.si oldu. Faruk şahin, Altın Lale ödülünü Manisa Valisi Halil ıbrahim Daşöz’ün elinden aldı. Faruk şahin ayrıca 6 bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu. ‘Beni Bir Gülüşle Yakan Ey Dilber’ eseriyle 2. olan Uğur Top’a ödülünü Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Acikdil ve ‘Zamanı Çağrışan Güzel’ eseriyle 3. olan Ferhat Sarmusak’a ödülünü Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık verdi. Diğer yarışmacılarda Mansiyon ödülüne layık görüldü. Ödüllerini Manisa ıGM Başkanı Hayrullah Solmaz takdim etti.  

JÜRı ÜYELERı

Final Jürisi’nde şair-Yarışma Koordinatörü Dr. Hüsamettin Olgun, Bestekar şef Kutlu Payaslı, Bestekar şef Selim Öztaş, Bestekar şef Dr. Teoman Önadlı, Bestekar şef Yılmaz Yüksel, Bestekar ve Tambur Sanatçısı Necip Gülses, Ses Sanatçısı Serap Kuzey, Bestekar ve şef Erdinç Çelikkol, Bestekar ve şef Amir Ateş ve Bestekar Bilge Özgen yer aldı.

Cüneyt HASÇELıK

 

 

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim